Oldalak

2012. október 21., vasárnap

Kezdetek


Ez a blog azért indult, hogy saját magam, a család, barátok számára megörökítse az erdőjárással, gombaszedéssel és egyéb természetben tett kalandokkal kapcsolatos élményeket. Felsorakoztassa azokat a gombákat (ehetőeket és mérgezőeket egyaránt), talán majd növényeket is, valamint azokat az állatokat, melyeket sikerült lencsevégre kapnunk mászkálásaink alatt.
A blogon csak saját képek szerepelnek, így a minőség és felismerhetőség sajnos nem lesz minden esetben tökéletes, a gombaképek azonosításra semmiképp nem alkalmasak. A blog írásakor tudományosság nem vezet, a blog nem szakmai és sajnos lehetnek benne tévesen meghatározott gombák vagy növények. Mindezek miatt álljon itt néhány sokat ismételt (de hasznos) tanács a gombaszedéssel kapcsolatban.

Tanácsok

  1. Elsőként a legfontosabb!!! Aki nem ismeri fel a gyilkos galócát biztonságosan ne adja a fejét gombaszedésre! Inkább vegyen a piacon. Ott is lehet sok jó fajta gombát találni.
  2. Csak ellenőrzött gombát fogyasszunk!
  3. Az ismeretlen (azonosításra váró) gombát az étkezésre szánttól mindig különítsük el.
  4. A kukacos, férges, ismeretlen vagy mérgező gombákat sem szabad felrúgni, ezek is a természet körforgásának részei. Így csak azt szedjük le, amit el is viszünk. Akár étkezési a cél, akár az azonosítás.
  5. Gombát tiszta helyen gyűjtsünk. (Erdő, mező, ligetek) Lehetőleg autóforgalomtól távol, kerülve az ipari területeket, vasúti sínek környékét.
  6. Ha ismeretlen helyen gombázunk, készüljünk az eltévedés lehetőségére is. Sötétedés után nehéz visszatalálni a kiindulópontra. (Főleg ha idegen terepen, világosban tévedtünk el.)
  7. Csak azt a mennyiséget szedjük, amit el tudunk fogyasztani, vagy feldolgozni. (Ez néha valóban nehéz, főleg, ha szép időben, jól termő területet találunk. Felesleg azonban azért hazavinni az erdő gyümölcsét, hogy a kukában landoljon.)
  8. Gombát lehetőleg kosárba, más jól szellőző eszközbe gyűjtsünk.
  9. A gombamérgezés nem játék, ezért, ha gomba fogyasztása után mérgezésre utaló jeleket tapasztalunk azonnal orvoshoz kell fordulni. A legveszélyesebb mérgezések tünetei csak jópár órával a fogyasztás után jelentkezik.  5-6 de akár 10-12 óra is eltelhet. 
  10. Végezetül néhány, a babonaságokat eloszlató kijelentés a Miskolci Gombász Egyesület honlapjáról: 
    • A vágási felületén színt változtató gomba nem mind mérgező, sőt nagyon sok ízletes ehető gomba van közöttük. Ugyanakkor pl. a gyilkos galóca húsa minden körülmény között fehér marad. 
    • A rovarrágta, csigarágta gomba nem mindig ehető - a mérgező gombát is megrágja a csiga. Az ezüstkanál próba semmit nem jelent a gomba mérgező voltát illetően. 
    • A hagyma és a petrezselyem színe a mérgező gombától nem változik meg. 
    • A gomba feltűnő színe önmagában nem jelenti azt, hogy mérgező lenne. 
    • Nem minden kellemes illatú és ízű gomba ehető. 
    • A háziállatoknál mérgezési tüneteket nem okozó gombafaj emberre mérgező is lehet.”
Nos miután ezzel a rövid beköszönéssel megvagyok, üdvözlök mindenkit, aki legalább annyira megszállottan természetrajongó mint én és a családom.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése